Strzał ostrzegawczy
“Czy podczas użycia broni palnej w obronie koniecznej lub w celu odparcia ataku na mój dom jestem prawnie zobowiązany najpierw oddać strzał ostrzegawczy w powietrze przed użyciem broni?”
Takie pytanie zadał uczestnik naszego webinaru.
Jeżeli jeszcze nie miałeś okazji obejrzeć naszego bezpłatnego webinaru  kliknij i zapisz się.
Poniżej publikujemy odpowiedź naszego eksperta.

***
💬 Podczas obrony koniecznej, ważne jest, aby działanie było proporcjonalne do zagrożenia.

Oddanie strzału ostrzegawczego może być postrzegane jako akt podjęty w celu zminimalizowania potencjalnej szkody oraz jako chęć uniknięcia bezpośredniego użycia śmiertelnej siły. Zatem w sytuacjach, w których jest to możliwe i bezpieczne, oddanie strzału ostrzegawczego jest dobrą praktyką, która zapewne zostanie oceniona pozytywnie w postępowaniu sądowym.

Jednak w sytuacjach, gdy zagrożenie życia lub zdrowia jest bezpośrednie i realne, a czas na reakcję jest ograniczony, wymóg oddania strzału ostrzegawczego może nie być konieczny. Mówimy tu o przypadku, gdy jakakolwiek zwłoka narazi nas na podwyższenie ryzyka utraty zdrowia lub życia.

Każdy przypadek oceniany jest indywidualnie, a decyzję o oddaniu strzału ostrzegawczego należy podejmować biorąc pod uwagę konkretne okoliczności.

W przypadku użycia broni, zawsze istotna będzie także kwestia zamiaru i tego, czy osoba działająca zrobiła wszystko, co możliwe, aby uniknąć śmiertelnych konsekwencji.

*Niniejsza odpowiedź ma charakter ogólny i informacyjny i nie stanowi porady prawnej.*

Zdjęcie wygenerowane przez AI: Midjourney.

Zapraszamy na nasze szkolenia

To wiedza obowiązkowa dla osób, które chcą zgłębić temat obrony koniecznej i nauczyć się, jak unikać przekroczenia granic obrony koniecznej. Dzięki tej wiedzy przygotujesz się do działania, które będziesz musiał podjąć jeżeli pojawi się potrzeba użycia broni w obronie Ciebie lub Twoich bliskich, w sposób, który pozwoli Ci uniknąć błędów, które mogą narazić Cię na ryzyka prawne.