Jak zdobyć pozwolenie na broń

Pewnie, skoro to czytasz to zastanawiasz się jak można uzyskać pozwolenie na własną broń i czy jest to osiągalne dla „zwykłego śmiertelnika”. Tak jest to możliwe i nawet nie wymaga zbyt wielkiego trudu. Na początku musisz zdecydować do czego chciałbyś posiadać broń w celach obrony, celach sportowych czy też kolekcjonerskich.

O ile uzyskanie broni do obrony osobistej jest procesem skomplikowanym jak i wymagającym spełnienia wielu przesłanek to dwa pozostałe są dość proste i na nich się skupię w tym artykule.

Zgodnie z ustawą z 21 maja 1999 roku o broni i amunicji, każdy pełnoletni, zdrowy i niekarany obywatel może ubiegać się o pozwolenie na broń do celów sportowych lub/i kolekcjonerskich. Skoro mamy taki zapis to co on oznacza w praktyce.

Po pierwsze Zostań Członkiem Klubu Strzeleckiego

Zgodnie z ustawą, musimy posiadać ważną przyczynę posiadania broni do celów sportowych lub kolekcjonerskich a jest nią udokumentowane członkostwo w stowarzyszeniu o charakterze strzeleckim.

Korzyść: Spełnienie przesłanek posiadania broni, dostęp do treningów i zawodów, niezbędny do zdobycia patentu strzeleckiego.

Po drugie – Patent Strzelecki

Jako członek klubu strzeleckiego będziesz mógł zdobyć patent strzelecki a jest to kluczowy dokument potwierdzający ważną przyczynę posiadania broni do celów sportowych. Aby go zdobyć, musisz zdać egzamin organizowany przez PZSS. Na pewno Twój klub do tego Ciebie przygotuje.

Korzyść: Oficjalne potwierdzenie Twoich umiejętności i wiedzy strzeleckiej.

Po trzecie- Egzamin na Patent Strzelecki

Egzamin składa się z części teoretycznej i praktycznej. Musisz udzielić poprawnych odpowiedzi na wszystkie pytania teoretyczne oraz zaliczyć część praktyczną.

Korzyść: Zaliczenie egzaminu umożliwia ubieganie się o licencję sportową.

Po czwarte- Licencja Polskiego Związku Sportowego (jesteś już bardzo blisko)

Po zdobyciu patentu strzeleckiego, składasz wniosek o licencję PZSS, która uprawnia Cię do udziału w zawodach strzeleckich.

Korzyść: Licencja jest właśnie tą ważną przesłanką byś mógł wystąpić o pozwolenie na broń. Trzeba też wiedzieć, że licencja przedłużana musi być co roku by nie stracić ważnej przyczyny posiadania broni.

Jak masz już to wszystko wypracowane w klubie to teraz kolejne kroki.

Badania Lekarskie

Musisz przejść badania psychologiczne i psychiatryczne oraz przedstawić zaświadczenie o niekaralności.

Korzyść: Potwierdzenie, że nie stanowisz zagrożenia dla siebie i innych.

I to już ten moment, gdzie składasz wniosek o wydanie pozwolenia na broń sportową i ewentualnie kolekcjonerską.

Wniosek o Wydanie Pozwolenia na Broń Palną

I teraz już można pisać do WPA wniosek. Skoro masz patent, licencję przygotuj wniosek zawierający wszystkie niezbędne informacje i załączniki, takie jak potwierdzone kopie dokumentów oraz oryginały zaświadczeń. Dokumenty muszą być wysłane lub złożone w odpowiedniej formie do Wydziału Postępowań Administracyjnych (WPA) komendy wojewódzkiej Policji

Pozwolenie na Broń – Przywileje i Obowiązki

Po około 4 tygodniach powinieneś być szczęśliwym posiadaczem pozwolenia. Pozwolenie uprawnia Cię do posiadania, przechowywania, przenoszenia oraz używania broni zgodnie z przepisami.

Korzyść: Legalne korzystanie z broni.

Promesa, Zakup i Rejestracja Broni Palnej do Celów Sportowych

Teraz już możesz pisać do WPA podanie o wydanie promes na zakup broni. Pamiętaj, że warto by jedna promesa była wystawiona na zakup jednej sztuki broni, bo to pozwoli na zakupy w różnym czasie i różnych sklepach. Po około 7-14 dniach uzyskasz promesę można ją odebrać lub może być wysłaną listem poleconym. Jak już masz promesę to możesz nareszcie wybrać się do sklepu i zacząć swoje pierwsze zakupy. Pamiętaj jeszcze o rejestracji broni w WPA masz na to 5 dni. Powinieneś też już w tym momencie posiadać szafę lub sejf do przechowywania broni.

Korzyść: Prawo do legalnego posiadania i użytkowania wybranej broni sportowej.

Przy odpowiednim zaangażowaniu oba etapy powinny zająć Ci od 4 do 12 miesięcy.

Ja przy pewnej determinacji miałem promesy w ręce po około 5 miesiącach. A teraz już czas na poznawanie nowych strzelnic i udział w zawodach (potrzebne jest to do przedłużenia licencji). Pamiętaj, że jesteś częścią społeczności z pasją do strzelectwa. Wymieniaj się doświadczeniami, podnoś swoje kwalifikacje i zdobywaj nowe osiągnięcia. Trzymam kciuki!

 

Marcin Krawczak

Zapraszamy na nasze szkolenia

To wiedza obowiązkowa dla osób, które chcą zgłębić temat obrony koniecznej i nauczyć się, jak unikać przekroczenia granic obrony koniecznej. Dzięki tej wiedzy przygotujesz się do działania, które będziesz musiał podjąć jeżeli pojawi się potrzeba użycia broni w obronie Ciebie lub Twoich bliskich, w sposób, który pozwoli Ci uniknąć błędów, które mogą narazić Cię na ryzyka prawne.