Noszenie broni wydanej na pozwolenie sportowe
“Posiadam pozwolenie na broń do celów sportowych. Czy noszenie broni sportowej na co dzień wchodzi w grę? Czy mogę nosić broń przy sobie podczas codziennych wyjść, takich jak zakupy czy spacer, w celu ochrony przed potencjalnymi zagrożeniami? Czy noszenie broni w takich sytuacjach jest zgodne z prawem, i jakie mogą być konsekwencje użycia jej w obronie koniecznej?”
Takie pytanie zadał uczestnik naszego webinaru.
Poniżej publikujemy odpowiedź naszego eksperta.
Jeżeli jeszcze nie miałeś okazji obejrzeć naszego bezpłatnego webinaru omawiającego 6 ważnych zagadnień związanych z obroną konieczną kliknij i zapisz się.

***

Noszenie broni sportowej

Noszenie broni sportowej na co dzień to temat budzący wiele emocji i kontrowersji. Wielu posiadaczy pozwoleń zastanawia się, czy może legalnie nosić swoją broń podczas codziennych czynności, takich jak zakupy czy spacer z rodziną.

Polskie prawo a noszenie broni sportowej

Zgodnie z Ustawą o Broni i Amunicji, broń sportowa to broń palna przeznaczona do uprawiania sportu strzeleckiego, która została zarejestrowana na podstawie pozwolenia do celów sportowych.

Formalnie ustawa nie zawiera bezpośredniego zakazu noszenia broni sportowej poza miejscami przeznaczonymi do uprawiania strzelectwa. Oznacza to, że posiadacze takich pozwoleń mają prawo do jej posiadania i noszenia, o ile czynią to zgodnie z przepisami.

Intencją ustawodawcy jest jednakże, aby broń sportowa była używana wyłącznie w celach związanych z uprawianiem strzelectwa sportowego.
W praktyce oznacza to, że noszenie broni sportowej powinno być związane z bezpośrednim udaniem się na strzelnicę, zawody czy trening lub innymi aktywnościami, które można powiązać z uprawianiem sportu strzeleckiego.

Praktyczne aspekty noszenia broni sportowej

W przypadku kontroli policji należy być przygotowanym na pytania dotyczące celu posiadania broni w danym miejscu i czasie.
W praktyce takie pytania padają niezwykle rzadko, jednak warto być przygotowanym do przedstawienia uzasadnienia, dlaczego posiadaliśmy broń przy sobie.
Ważne jest, aby móc logicznie powiązać posiadanie broni przy sobie z celem, na jaki została wydana – czyli z uprawianiem sportu strzeleckiego.

Pamiętajcie, że w sytuacji, gdy dojdzie do incydentu z użyciem broni sportowej poza strzelnicą, posiadacz może zostać pociągnięty do odpowiedzialności prawnej.
Organy ścigania mogą kwestionować zasadność noszenia broni w danej sytuacji.

Wszystkich, którzy chcą zgłębić temat obrony koniecznej, zapraszamy na nasze szkolenie online “Użycie broni palnej w obronie koniecznej”. To prawie 6 godzin intensywnej wiedzy oraz sesja Q&A na żywo. Szkolenie prowadzi praktyk z 35 letnim doświadczeniem, biegły sądowy ds. związanych z użyciem broni palnej: Jarosław Hebda”. Nasze materiały szkoleniowe w bardzo prosty, a jednocześnie ciekawy sposób tłumaczą obowiązujące przepisy i zawiłości z nimi związane.

👉 Zapoznaj się ze szkoleniem

Uzasadnienie noszenia broni podczas codziennych czynności

Tak jak wspomnieliśmy wyżej, jeżeli zdecydujesz się na noszenie broni sportowej powinieneś być w stanie logicznie uzasadnić fakt jej posiadania przy sobie w danym momencie.

Przykładowo:

  • Bezpośredni wyjazd na strzelnicę, np. jeśli jedziesz na trening lub zawody i masz przy sobie broń, jest to uzasadnione i zgodne z celem wydania pozwolenia.
  • Transport broni: np. do serwisu lub do kolegi, który pomoże rozwiązać problemy rusznikarskie, albo celem wspólnego treningu “na sucho” również jest uzasadnione.

Pamiętaj, że wszelkie inne sytuacje mogą być interpretowane przez organy ścigania jako niewłaściwe wykorzystanie pozwolenia.

Potencjalne konsekwencje nieprzestrzegania przepisów a noszenie broni sportowej

Nierespektowanie przepisów związanych z noszeniem broni sportowej może prowadzić do prawnych konsekwencji.
Organy wydające pozwolenie (WPA) mogą je cofnąć w przypadku stwierdzenia naruszeń, w szczególności gdy będą się one powtarzały. W przypadku, gdy dojdzie do kontroli, a my nie będziemy w stanie logicznie się wytłumaczyć, zgodnie z zapisami Ustawy o broni i amunicji dochodzi do cofnięcia pozwolenia na broń.

W skrajnych przypadkach może także dojść do postawienia zarzutów karnych. Mówimy tu o sytuacji gdy doszło do zagrożenia życia lub zdrowia innych osób.

Podsumowując: nie ma zakazu noszenia broni na co dzień

Noszenie broni sportowej na co dzień to kwestia, która wymaga jednocześnie rozwagi jak i świadomości prawnej.
Chociaż polskie prawo nie zakazuje wprost noszenia broni sportowej, intencją ustawodawcy jest ograniczenie jej używania wyłącznie do celów sportowych.
Posiadacze broni powinni kierować się zasadami bezpieczeństwa i odpowiedzialności, unikając sytuacji, które mogą prowadzić do kwestionowania ich uprawnień.

Wszystkich, którzy myślą o zastosowaniu broni do celów obronnych, zapraszamy na nasze szkolenie online “Defensive pistol – przygotowanie mentalne do obrony bronią palną”. To ponad 150 minut intensywnej wiedzy oraz sesja Q&A na żywo. Szkolenie prowadzi praktyk z 35 letnim doświadczeniem, ekspert od bezpieczeństwa osób VIP, wielokrotny mistrz Polski w strzelaniu, biegły sądowy ds. związanych z użyciem broni palnej: Jarosław Hebda.

👉 Zapoznaj się ze szkoleniem

Niniejszy artykuł ma charakter ogólny i informacyjny i nie stanowi porady prawnej.

Zdjęcie wygenerowane przez AI: Midjourney.

Zapraszamy na nasze szkolenia

To wiedza obowiązkowa dla osób, które chcą zgłębić temat obrony koniecznej i nauczyć się, jak unikać przekroczenia granic obrony koniecznej. Dzięki tej wiedzy przygotujesz się do działania, które będziesz musiał podjąć jeżeli pojawi się potrzeba użycia broni w obronie Ciebie lub Twoich bliskich, w sposób, który pozwoli Ci uniknąć błędów, które mogą narazić Cię na ryzyka prawne.